Workshop on biological invasions at a biogeographic scale

2015. augusztus 3., 11:25

A PTE TTK Biológiai Intézet Ökológiai Tanszéke 2015. augusztus 5-én 11.00 órakor a Jeges Károly (A/408) teremben workshopot rendez a biológiai inváziók kutatásának témakörében, melynek nyilvános előadásain minden kedves érdeklődőt szívesen látnak.

Marie Curie Actions logoA workshop-on egy indiai professzor és egy német doktorandusz is előadást tart, valamint részt vesz a Minnesota State University egyik nagynevű, szintén a témában kutató professzora, dr. Brad Cook.

11:00-12:30 Oral presentations

1. Manzoor A Shah (University of Kashmir, Srinagar · Department of Botany) Coordinated Biogeographic Studies: the way forward to invasion biology
  2. Christoph Rosche (Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg, Department of Geobotany andB otanical Garden) Population genetic determinants of the cytotype shift in Centaurea stoebe s.l.
  3. Dávid Nagy (University of Pecs, Institute of Biology) Segregation of native and non-native Solidago gigantea ecotypes by microsatellite loci analysis
  4. Robert Pal (University of Pecs, Institute of Biology) Ecotypic variation of Solidago gigantea in the native and non-native range

(each presentation will be around 15 minutes + 10 minutes discussion)

12:30 Lunch